Czym jest roślina? Wpływ warunków zewnętrznych

wpis w: Porady ogrodnicze | 0

Ciepło. Ciepło należy do niezbędnych warunków istnienia roślin.

Głównym źródłem ciepła jest słońce.

Każdy gatunek roślin ma właściwe sobie wymagania cieplne. Wymagania te są wynikiem przystosowania się roślin do warunków klimatycznych, jakie panują w kraju, z którego pochodzą. Dlatego znając pochodzenie roślin wiemy, jakie są ich wymagania cieplne.

Rośliny uprawiane w naszych ogrodach można podzielić na kilka grup różniących się swymi wymaganiami cieplnymi. Do grupy o małych wymaganiach cieplnych zaliczamy: groch i szpinak, o średnich – marchew, buraki. Do grupy o większych wymaganiach cieplnych zaliczamy: pomidor, ogórek, fasolę i największych – melon, kawon, paprykę.

Terminy siewu lub sadzenia roślin związane są ściśle z ich wymaganiami cieplnymi, a więc zależą od temperatury zewnętrznej. Jeżeli działkowiec chce zebrać plony wcześniej, niż na to pozwalają miejscowe warunki klimatyczne albo też gdy uprawia takie rośliny, dla których klimat nasz jest zbyt surowy, stwarza dla nich lepsze warunki cieplne budując osłony w postaci żywopłotu, mat wyrabianych ze słomy lub trzciny itp. albo tworzy sztuczne nachylenia zagonów ku południowi. W wypadku gdy istnieją możliwości zakupu świeżego nawozu końskiego, zakłada zagony ogrzewane. Bardzo pomocne okazują się również kołpaki kartonowe lub papierowe oraz doniczki odwrócone dnem do góry, które chronią rośliny przed  niską temperaturą wiosennych nocy.

Światło. Ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost i rozwój roślin jest również światło. Od natężenia światła słonecznego zależy przyswajanie dwutlenku węgla. Im jest ono silniejsze, tym więcej dwutlenku węgla przyswaja roślina. Działkowiec powinien dbać o to, aby światło słoneczne było należycie wyzyskiwane przez całą powierzchnię liściową roślin.  W tym celu odpowiednio reguluje zagęszczenie roślin oraz starannie usuwa chwasty.

Działkowiec musi pamiętać, że chwasty wschodzące razem z roślinami uprawnymi, a najczęściej wcześniej od nich, zacieniają warzywa pozbawiając je światła.  Wskutek tego ocienione warzywa wydłużają nadmiernie liście i łodygi.

Prowadząc uprawę współrzędną należy miedzy roślinami o długim okresie wzrostu i rosnącymi wolno sadzić rośliny o krótkim okresie wzrostu, rosnące szybko: takie rośliny usuwa się wcześniej , zanim zaczną odbierać światło plonowi głównemu.

Aby uprawiana roślina mogła w pełni wykorzystać światło słoneczne, należy bronić ją przed chorobami i szkodnikami, które niszcząc liście zmniejszają powierzchnie przyswajającą dwutlenek węgla, a więc pogarszają warunki odżywiania się rośliny.

Czy jednak wszystkie rośliny wymagają dużej ilości światła słonecznego? Otóż nie wszystkie. Znajomość ich pochodzenia i warunków, do których przyzwyczaiły się, pozwoli nam podzielić je na grupy. Mówimy o roślinach światłolubnych i cieniolubnych. Rośliny cieniolubne tak przystosowały się do warunków, w których żyją w naturze (na przykład paprocie i rododendrony w lasach), że rosną dobrze nawet w cieniu.

Jeśli sadzimy drzewa ocieniające część działki, to w miejscach zacienionych należy sadzić umiejętnie dobrane rośliny cieniolubne.

Długość dnia (a więc długość naświetlenia) ma decydujące znaczenie dla rozwoju roślin. Rośliny, które kwitną przy dniu trwającym mniej niż 14 godzin, nazywamy roślinami krótkiego dnia, te zaś, które kwitną przy dniu dłuższym niż 14 godzin, nazywamy roślinami długiego dnia. Do roślin krótkiego dnia należą: fasola, z kwiatów chryzantemy, dalia, do roślin długiego dnia: szpinak, sałata, rzodkiewka.

Regulując odpowiednio dopływ światła do roślin może działkowiec wpłynąć na szybkość ich rozwoju, a więc i na termin zakwitania. Zakrywając rośliny krótkiego dnia w okresie letnim tzn. odcinając zupełnie dopływ światła skracając im dzień, możemy nieraz znacznie przyspieszyć ich kwitnienie.

Ciekawe doświadczenie nad przesuwaniem terminu kwitnienia chryzantem przeprowadził u nas prof. S. Wóycicki. Osłaniał on chryzantemy czarną satyną od godz. 21 do 8 rano, gdy pąki kwiatowe zaczęły się zabarwiać (od połowy czerwca). Zaciemnianie to przyspieszało kwitnienie chryzantem od 4 do 5 tygodni.

I przeciwnie, zakrywając rośliny, które kwitną przy długim dniu, odwlekamy ich kwitnienie, stwarzamy zaś warunki do ich bujnego wzrostu. Możemy to zaobserwować zakrywając rzodkiewkę lub szpinak, które wtedy rozrastają się do dużych rozmiarów, lecz nie kwitną i nie owocują. Należy też pamiętać, że uprawiając w miesiącach letnich (przy najdłuższym dniu) takie rośliny, jak sałatę, rzodkiewkę, należy stosować specjalne letnie odmiany, aby uniknąć wybijania roślin w pędy nasienne.

   Ilość i rozkład odpadów. Jak mówiliśmy, ogólna ilość opadów w Polsce pokrywa zapotrzebowanie na wodę roślin uprawnych, natomiast rozkład ich w ciągu roku jest niekorzystny. Dlatego jednym z ważniejszych zadań działkowca jest zaopatrzenie roślin w wodę, a więc podlewanie.

Wiatry. Wiatry są czynnikiem ujemnie działającym na roślinę, gdyż zwiększają parowanie, a nawet uszkadzają i łamią rośliny. Te same osłony, które stosujemy, aby polepszyć warunki cieplne, chronią rośliny przed wiatrem.

 

Beltane.

http://hassanshurrab.blogspot.com/

http://forums.gardenweb.com/