Co to są nawozy mineralne? cz.1

wpis w: Różności | 0

Nawozy organiczne nie zaspokajają całkowicie wymagań pokarmowych poszczególnych roślin, gdyż stosunek czterech podstawowych składników pokarmowych (azotu, potasu, fosforu i wapnia) w nich zawartych może być inny niż ten, w którym pobiera te składniki roślina. Z pomocą przychodzą tu nawozy mineralne, którymi uzupełniamy nawożenie organiczne (obornik, kompost, gnojówka, itp.). W przeciwieństwie do nawozów organicznych każdy z nawozów mineralnych zawiera przeważnie jeden składnik pokarmowy, lecz w postaci łatwo przyswajalnej dla roślin, wskutek czego nawozy te działają szybko. Na przykład dodatni wpływ saletrowania możemy zaobserwować już po upływie 10 dni. Nawozy mineralne odznaczają się również wysoką procentową zawartością składnika pokarmowego.
Nawozy mineralne dzielą się na cztery zasadnicze rodzaje:
a) nawozy azotowe, w których głównym składnikiem jest azot
b) nawozy potasowe, w których głównym składnikiem jest potas
c) nawozy fosforowe, w których głównym składnikiem jest fosfor
d) nawozy wapniowe, w których głównym składnikiem jest wapń
Uzupełniając nawożenie organiczne nawozami mineralnymi dajemy, zależnie od rośliny, nawozy azotowe w ilości około 2-3 kg np. azotniaku, fosforowe – około 2-3 kg superfosforatu i potasowe od 2 do 4 kg 40-procentowej soli potasowej na 100 m2.
Nawozy mineralne stosujemy przed siewem lub sadzeniem roślin. Bardziej równomierny wysiew ręczny można uzyskać przez wymieszanie nawozu z mniej więcej dwukrotną ilością ziemi. Zasadą, o której warto pamiętać przy nawożeniu, jest staranne przykrycie i wymieszanie z ziemią nawozów mineralnych, tak, aby znalazły się w całej warstwie ornej.
Równie często stosowane jest zasilanie roślin podczas ich wzrostu, nazywane często nawożeniem pogłównym. Liczne nasze doświadczenia wykazały, że o wiele skuteczniej działa na rośliny nie jednorazowe nawożenie przedsiewne określoną dawką nawozów lub także jednorazowe nawiezienie nawozem w postaci granulatu o długofalowym uwalnianiu związków mineralnych np Osmocote, ale rozłożenie jej w ten sposób, że jedną połówkę dawki dajemy przed siewem lub sadzeniem, a drugą w okresie wzrostu w dwóch kolejnych terminach. Młoda roślina, która została zasiana lub wsadzona w miejsce docelowe powinna otrzymać określoną jednorazową dawkę nawozu, a nie taką, która uwalnia swe składniki przez dłuższy czas „ucząc” od młodego wieku roślinę nie pobierać składników bezpośrednio z gleby. Nawozy tzw. długodziałające, są niestety często przez nas odnajdywane pod roślinami, nawet po dwóch lub trzech latach od obsypania, co także skutecznie dyskwalifikuje je w czasie wykonywanych przez nas usług. Nawozy te niestety nie do końca spełniają wszelkie pokładane w nich nadzieje, jak i nie są na tyle skuteczne jak opisują to producenci, a w niektórych przypadkach mogą wręcz zaszkodzić roślinie.
Do zasilania pogłównego mogą służyć następujące nawozy mineralne: superfosfat, sól potasowa, siarczan amonu, salterzak, a szczególnie saletra.
Nawozy mineralne mogą być dodawane pogłównie w stanie suchym, ale wtedy należy skrupulatnie strzec liście roślin przed posypaniem ich granulatem czy proszkiem nawozowym. Jednorazowo rozsypujemy nawozy w ilości 1,5-3 kg na 100 m2. Nawozy rozpuszczone w wodzie dajemy młodym roślinom w ilości 30-40 g na konewkę wody, starszym roślinom – 70/80 g.
Saletrę dajemy przy normalnej wilgotności gleby zawsze w stanie suchym. Przy dłużej trwającej suszy, kiedy wyraźnie odczuwa się brak wody, przed nawożeniem obficie podlewamy rośliny, a dopiero po upływie doby zasilamy saletrą.
Nawozy mineralne stosowane pogłównie (oprócz saletry) powinny być przykryte ziemią. Nawozy azotowe, w których znajduje się azot w postaci związków łatwo ulatniających się, ale zatrzymywanych przez glebę, należy przykryć natychmiast, aby uniknąć strat azotu (salterzak, siarczan amonu). Nawozy fosforowe i potasowe można nakryć nawet po kilku godzinach.
Pomimo wysokości wartości, jakimi odznaczają sie nawozy mineralne, należy pamiętać, że nie mogą one całkowicie zastąpić nawozów organicznych, gdyż nie wprowadzają do gleby cennej próchnicy, a nawet w jednym przypadku wpływają ujemnie na strukturę gleby (z wyjątkiem nawozów wapniowych) lub na jej odczyn, np. zakwaszają glebę (siarczan amonu). Natomiast jako uzupełnienie nawozów organicznych nie tylko wybitnie zwiększają plon, ale i podnoszą jego jakość.

Beltane

Źródła zdjęć:
www.gardenguides.com
www.livemint.com