Czym jest roślina? cz.1

Każdy kto po raz pierwszy zabiera się za ogród i jego zagospodarowanie, powinien przedtem zapoznać się chociaż ogólnie z życiem roślin. Obserwując pilnie rośliny możemy poznać prawa, które rządzą ich życiem. W ten spsób zdobędziemy znajomość potrzeb roślin, co pozwoli nam na lepsze ich zaspokojenie i przez to uzyskanie większych plonów.

Wiele obserwacji nad życiem roślin można porobić już w końcu zimy we własnym mieszkaniu, gdy dzień w końcu lutego staje się już wyraziście dłuższy, a ilość światła jest wystarczająca dla rozwoju roślin. Chociaż mróz nie pozwala jeszcze na rozpoczęcie prac na ogrodzie, można już wysiać rośliny w pokoju i umieścić je na oknie. Do zapoznania się z życiem rośliny można też z powodzeniem wykorzystać próby nad kiełkowaniem nasion, które właśnie w tej porze się przeprowadza. Dzięki temu do pracy w ogrodzie przystąpimy bogatsi o doświadczenia, które nam dały obserwacje przeprowadzone we własnym domu.


Kiełkowanie nasion.
Z kiełkowaniem nasion najlepiej zapoznać się w następujący sposób. Słoik szklany lub szklankę napełniamy wodą i obwiązujemy gazą tak, aby dotykała ona powierzchni wody. Na gazę kładziemy kilka uprzednio namoczonych i napęczniałych nasion fasoli (możemy do tego użyć też i innych dużych nasion jak np: grochu, bobu, dyni, itp.). Po pewnym czasie łupina na nasionach pęka i wysuwa się z niej mały, biały kiełek. Kiełek przebija gazę i rośnie pionowo w dół – jest to korzonek naszego nasiona.
Następnie wydłuża się łodyżka unosząc na swym szczycie duże, mięsiste połówki nasiona, zwane fachowo liścieniami. Z kolei liścienie rozchylają się i ukazuje się między nimi pączek. W miarę wzrostu łodyżka, na której znajduje się już pierwsza para liści, wydłuża się, liście nabierają zielonej barwy, liście nabierają zielonej barwy, a liścienie marszczą się, zasychają i wreszcie odpadają. Wzrost rośliny do czasu wytworzenia zielonych liści odbywał się u fasoli kosztem zapasów nagromadzonych w liścieniach. Tak samo przebiega proces kiełkowania w glebie. Nie u wszystkich roślin łodyżka "wynosi" ze sobą liścienie na powierzchnię; u grochu na przykład pozostają one w glebie. Liścienie innych roślin nie opadają, lecz zielenią się i rozrastają, stanowiąc jak gdyby pierwszą parę liści. Tak jest u niektórych roślin jak np u Słonecznika.
Nasiona roślin, których liścienie wydostają się na powierzchnię, wymagają płytszego siewu i dokładniejszego spulchnienia gleby, gdyż przy kiełkowaniu mają do pokonania większy opór. Również wysiew tzw. gniazdowy, czyli po kilka nasion tuż koło siebie, ułatwia kilku kiełkom podważenie skorupy tworzącej się często na powierzchni gleby.
Pamiętać należy również, że drobne nasiona, jak np. nasiona marchwi, buraków, kapusty, zawierają niewielkie ilości pokarmu. Zasoby te wyczerpują się bardzo szybko i dlatego rośliny takie należy zaopatrywać w łatwo dostępne mieszanki nawozowe już w okresie kiełkowania i wschodzenia.

Koniec cz. 1

BELTANE

Źródła zdjęć:

www.reddarter.com
www.mypeoplepc.com