Rośliny na balkonie

wpis w: Rośliny w domu | 0

Przygotowanie donicy zależne jest od tego co chcemy w niej zasadzić. Układ skrzynek na tarasie, który jest odsłonięty ze wszystkich stron i tym samym narażony jest na wszelkie zmiany atmosferyczne, jest zarazem punktem wyjścia przy przygotowaniu pojemników pod konkretne nasadzenia.
Należy pamiętać, iż kierować się musimy kilkoma wytycznymi przy doborze roślin i przygotowaniu skrzynek czy donic:
– Efekt. Roślinność powinna być dobrana: podobnym kształtem, kolorem lub kolorami nawzajem się przenikającymi, intensywnością lub brakiem zapachów
wyczuwalnych przez ludzi i/lub zwierzęta, lekkością zamysłu jak w przypadku traw ozdobnych.
– Sezonowość. W zależności od doboru efektywności zaprojektowanego tarasu pod względem roślin, należy się zastanowić nad wyborem gatunków pomiędzy roślinami jednorocznymi lub wieloletnimi, co ma zasadniczy wpływ na konstrukcje pojemników. W kontekście sezonowości, pomyślmy także o roślinach wieloletnich, które nie zimują w naszym klimacie, ale z powodzeniem przezimują we wcześniej przygotowanym pomieszczeniu gdzie w miesiącach zimowych będą przechowywane, by wiosną znów powrócić na swoje miejsce na tarasie (pelargonia, oleander, datura, itp.).
– Pojemnik. Pod tym hasłem kryją się dwa punkty o jakie warto zahaczyć. Mianowicie, pojemniki muszą być dobrane kształtem i kolorystycznie do wybranych nasadzeń, jak i bryły i charakteru tarasu, a co za tym idzie i najbliższego mu otoczenia. Materiał wykonany powinien być z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne jak i działanie samych roślin oraz podłoża w którym są nasadzone. Ich ułożenie na tarasie czy balkonie powinno być przemyślane i nie sprawiające wrażenia nieuporządkowania i przytłoczenia wielkością, kształtem, kolorem, a przede wszystkim ilością. Drugim punktem, jest ich odpowiednie przygotowanie, czyli wiedząc już jaką roślinność
dobierzemy, wiemy też jak pojemnik powinien być przygotowany do utrzymania roślin na zewnątrz w czasie zimy wraz z rośliną weń nasadzoną. Jeśli decydujemy się na zastosowanie roślin wieloletnich, trzymanych na zewnątrz przez cały rok, wówczas musimy zaopatrzyć się w takie pojemniki, które wytrzymają minusowe temperatury i tym samym, które dadzą możliwość ich zmodyfikowania do przewidywanych zmian klimatu w ciągu roku.

 24757iglaki_w_doniczkach_fot._PraktikerWyżej wymienione punkty są naszymi wytycznymi przy projektowaniu otoczenia na tarasie czy balkonie. Zajmijmy się wpierw przykładem roślinności, jaka może być zastosowana na odkrytym tarasie przy świeżo wybudowanym domu, gdzie brak zagospodarowania ogrodu i duża ilość otwartej przestrzeni sąsiadującej z lasem oraz łąkami,
jest wytyczną do pomysłowości tworzenia nasadzeń pojemnikowych.
W przypadku dużej powierzchni tarasu, warto zastanowić się nad skrzynkami z podobnego lub najlepiej tego samego materiału co sam taras. Da nam to wizję spójności nieodbiegającej swym wykonaniem od samego tarasu. W przypadku przykładowego otoczenia domu, dobrym rozwiązaniem są dwa pomysły nad jakimi warto się zatrzymać:
A) Skrzynie z trawami ozdobnymi, czyli z roślinnością wieloletnią. Trawy, np. Miskant chiński, Miskant cukrowy, Miskant olbrzymi, dadzą nam nam poczucie lekkości i przewiewności podczas wypoczynku. Dzięki swym dużym rozmiarom, nadadzą nieco prywatności przy osłonięciu się dzięki nim od wzorku sąsiadów lub przypadkowych przechodniów. Wybór traw posiada także zaletę podziwiania jej kłosów zimą, gdyż uciąć zeszłoroczne pędy możemy dopiero wiosną; ich szybki ponowny wzrost zauważymy już w środku sezonu wiosennego.
B) Skrzynie z ziołami i roślinnością odstraszającą meszki i komary. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma różnymi przykładami roślin, czyli jednorocznymi i wieloletnimi (a nawet wieloletnimi przechowywanymi zimą w domu). Dobór tego typu roślin jest, wbrew pozorom, imponujący dzięki czemu kompozycje kwiatowe w pojemnikach mogą być zróżnicowane i tym samym, prócz względów praktycznych, także i cieszące oko. Zastosować możemy bazylię, oregano,aksamitkę, nagietek, kocimiętkę, mięte pieprzową, tymianek, macierzankę cytrynową lub piaskową, lawendę, komarzycę, pelargonie szorstką, mirt pospolity, itd.

Jeden i drugi przykład ma wymienione rośliny wieloletnie trzymane na zewnątrz w macierzystych pojemnikach. Jak już wspomnieliśmy, pojemniki takie należy odpowiednio przygotować zanim wsadzimy do nich wybraną roślinność.
Każda ze skrzyń powinna być wyłożona wewnątrz styropianem o grubości do pięciu centymetrów, na każdej ze ścian, a także 'podłodze' pojemnika. Sam styropian dobrze wyłożyć folią izolacyjną lub agrotkaniną, choć nie jest to konieczne. Na spód skrzyni wysypujemy warstwę keramzytu lub żwiru, tak by zapewnić odpowiednią przepuszczalność nagromadzonej w glebie wody. Do tak przygotowanego pojemnika wsypujemy odpowiednią mieszankę podłoża do
wytypowanych roślin i wsadzamy na odpowiednią głębokość obficie podlewając. Na powierzchnię podłoża wysypujemy ponownie warstwę żwiru lub keramzytu, co
uchroni nasze rośliny przed nadmiernym przedostawaniu się chwastów do donic, a także nada wygląd dekoracyjny .

Na koniec pragnę wspomnieć o dość istotnej kwestii, każda roślina trzymana na balkonie czy tarasie w odpowiednim pojemniku i tak wymaga naszych ścisłych obserwacji, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku zapowiedzi silnych przymrozków, skrzynię należy owinąć z zewnątrz dodatkową
warstwą styropianu, a część naziemną (jeśli jest widoczna – np. hortensje, klony, magnolie) owinąć agrowłókniną i związać u nasady pnia. Pamiętajmy też o odpowiedzialnym doborze roślinności do naszego balkonu czy tarasu, mając na względzie jego wytrzymałość materiałową posiadając też wiedzę na temat tego, jak dane rośliny się rozrosną i w jakim zrobią to tempie – co ma ogromne znaczenie przy ich późniejszym, ewentualnym usuwaniu.
Wszystkim czytelnikom, życzymy udanych upraw balkonowych zarówno tych ozdobnych jak i warzywno owocowych, o czym także przy okazji napiszemy parę słów.

Beltane

Źródła fotografii:

1.www.roomzaar.com

2.www.zielonyogrodek.pl

3.www.beltane-ogrody.pl