Pehametr zwany kwasomierzem

wpis w: Narzędzia | 0

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy od firmy TERDENS z Ożarowa Mazowieckiego kwasomierz (pehametr) glebowy do przeprowadzenia testów terenowych. Po tygodniowym próbowaniu nowego sprzętu, postanowiliśmy podzielić się wrażeniami i naszymi uwagami z Wami szanowni czytelnicy.

A więc od początku.
Firma TERDENS to polska firma rodzinna, zajmująca się produkcją urządzeń pomiarowych do domu i ogrodu; na rodzimym rynku są obecni od początku lat osiemdziesiątych zeszłego wieku – i te właśnie powody skłoniły nas do przetestowania opisywanego produktu:). Przede wszystkim, należy podkreślić, iż wysyłka towaru była iście ekspresowa – bo jak inaczej nazwać szybkość reakcji gdzie korespondencja pomiędzy nami a firmą zaczęła się w czwartek po południu, a już w piątek przed godziną 11:00 pojawił się kurier z paczką. Po prostu: słowa uznania dla firmy z Ożarowa.
Paczka skrywała jeszcze jedno urządzenie producenta z Mazowsza, jednakże jakie to urządzenie, przekonają się Państwo w kolejnym artykule;).
Pierwsze wrażenia.
Musimy wziąć pod uwagę, i tym samym kierować się poniższymi wytycznymi przez całą długość wpisu, iż omawiany kwasomierz jest produktem przeznaczonym bardziej do użytku domowego, aniżeli do przeprowadzania wnikliwych badań gruntu, w tym i kwasowości ziemi.
Pamiętając zatem o przeznaczeniu urządzenia, wyjęliśmy zapakowany towar z przesyłki. Opakowanie standardowe, papierowo platikowe z umieszczoną naklejką informacyjną na grzbiecie pakunku. Pod przezroczystym plastikiem skrywał się obiekt przez nas poszukiwany. Pehametr jest w pełni widoczny w opakowaniu, więc już na pierwszy rzut oka, można go łatwo rozpoznać na półce sklepowej. Co uderzyło nas od razu, to fakt, że wspomniany opis użytkowania, choć wystarczający, to niestety umieszczony został na tekturze opakowania, a nie na osobno dołączonej instrukcji obsługi. Dlaczego uważamy, że to minus? Otóż, łatwiej jest schować sobie zwykłą kartkę papieru z może i nawet bardziej rozbudowanym opisem niż tekturową (czyli sztywną i trudną w składaniu) część opakowania z opisem…
Oczywiście to wybór producenta, jednakże już kiedyś posiadaliśmy podobny kwasomierz konkurencyjnej firmy, która dzięki zastosowaniu fortela z instrukcją dołączaną osobno, zaplusowała tym, że owy druczek do dziś jest wpięty w jeden z segregatorów.
Przechodząc do samego produktu. Kwasomierz jest banalnie prostym w swej obsłudze urządzeniem pomiarowym. Każdy z ogrodników amatorów jest w stanie bez trudu poradzić sobie z odczytem Ph gleby na swej posesji. Podziałka w zielonej, plastikowej obudowie jest czytelna z zaznaczonymi cyframi wskazującymi poziom kwasowości oraz dwoma  wyrazami ACID (kwaśny) i ALKALINE (zasadowy). Dwudziesto centymetrowy szpikulec próbnika jest dość czuły i po upływie około 15 sekund pokazuje przybliżoną wartość Ph naszej gleby. Dlaczego przybliżoną? Otóż, jako fachowcy pracujemy na sprzęcie przeznaczonym dla profesjonalistów, który ma za zadanie z dużą dokładnością ocenić i odczytać parametry próbki ziemi. Egzemplarz kwasomierza, który otrzymaliśmy do testowania, wskazywał odchył około 0,1 jednostki w stosunku do sprzętu profesjonalnego, co oczywiście mieści się w normie i żadnego z potencjalnych użytkowników produktu firmy TERDENS nie powinien przestraszyć czy zniechęcić. Przez cały tydzień testowania kwasomierz jeździł z nami od ogrodu do ogrodu. Zdarzyło się, że spadł z ponad metrowej wysokości wprost na beton, gdzie okazało się, że obudowa bez problemu poradziła sobie z próbą odpornościową, a i sam miernik nie ucierpiał, co udowodniły kolejne testy.
Po tygodniu sprawdzania odczytów na urządzeniu, możemy ze szczerym przekonaniem polecić produkt każdemu działkowcowi (któremu to najbardziej się przyda ze wszystkich grup użytkowników) czy ogrodnikowi do przydomowego ogródka, a także do sprawdzania kwasowości podłoża używanego w hodowli ozdobnych kwiatów balkonowych i doniczkowych.
Pehametr jest urządzonkiem niedrogim i warto wydać parę złotych na tego typu produkt, który na pewno pomoże nam zaoszczędzić pieniądze przy doborze roślin do naszego przydomowego ogrodu charakteryzującego się konkretnym Ph gleby.
Firmie TERDENS dziękujemy za udostępnienie kwasomierza, a wszelkie zainteresowane osoby jego zakupem odsyłamy na stronę sklepu: http://www.terdens.com.pl/

BELTANE

Źródła fotografii:
Prywatne zasoby Beltane oraz Terdens
 

Zostaw Komentarz