Róża, królowa kwiatów

wpis w: Rośliny w ogrodzie | 0

Róża to kwiat, który towarzyszy nam w wielu miejscach naszego życia: podczas różnego rodzaju uroczystości, przy dekorowaniu domów, firm, jak również w naszych ogrodach. Pięknie mieniące się kwiaty Królowej wzbudzają zachwyt całej widowni.

Problem w tym, że aby wszystko wyglądało jak w bajce, trzeba nieco przy róży popracować. Poniżej przedstawimy Państwu ogólne podstawy pielęgnacji, a także spis i cechy charakterystyczne rodzajów róż.

 

STANOWISKO I SADZENIE

Podstawą dla prawidłowego wzrostu i wyglądu róż jest, jak w przypadku większości roślin, odpowiednie stanowisko. Kwiaty te nie są wymagające względem ph podłoża, ale najlepiej rozwijają się na ziemi o ph lekko kwaśnym (5,5 – 6), w miejscu nasłonecznionym lub półcienistym, koniecznie przewiewnym. W wielu opisach znajdą Państwo informację, że róże należy sadzić w bardzo słonecznych lokalizacjach, jest to półprawda, gdyż niektóre z odmian, przy dużym nasłonecznieniu i temperaturze, mogą najzwyczajniej usychać lub blednąć.

Krzewy róż można sadzić wiosną lub jesienią. Osobiście uważam, że lepszym terminem jest czas powakacyjny, gdyż ziemia jest odpowiednio nagrzana a suma opadów jest optymalna dla zakorzenienia przed zimą. Dodatkowo róże sadzone na jesień przyjmują się w 100% i zaczynają kwitnienie wczesną wiosną przyszłego roku. Jeśli ktoś wybierze jednak termin wiosenny, to sadzenia należy dokonać między marcem a kwietniem, im szybciej, tym lepiej. Pamiętajmy też, że sadzonki wiosenne są bardziej narażone na choroby przy nieodpowiednim podlewaniu!

WAŻNE!!: zawsze przed włożeniem sadzonek do ziemi, oczyszczamy je z wszelkich słabych i uschniętych pędów. Dodatkowo przycinamy korzenie, jeśli to konieczne – ich długość powinna się mieścić między 20-25 cm. Taką samą długość powinna mieć część naziemna sadzonki, by zachować równomierność. Korzenie róż powinny być włożone do ziemi luźno, nie pozaginane, by mogły swobodnie „pracować”. Przed ułożeniem róży w glebie, obowiązkowo należy przez kilka godzin umieścić ją w wodzie, jest to szczególnie dobrotliwe dla sadzonek wiosennych, gdy ilość opadów jest zazwyczaj mniejsza.

ZABEZPIECZENIE I CIĘCIE RÓŻ

Większość odmian róż jest wrażliwa na mrozy, stąd podstawową czynnością przed nadchodzącą zimą staje się okrycie róż i zapewnienie im warunków by mogły przetrwać najzimniejszą z pór roku. Dokonujemy tego już na początku listopada by nas nie zaskoczyły wczesne spadki temperatur. Najlepszą z metod jest kopczykowanie  nasadzeń na wysokość ok. 15-20 cm, oraz okrycie ich gałązkami iglaków. W ten sposób mamy zabezpieczony system korzeniowy róży. Należy jeszcze pamiętać o zabezpieczeniu przestrzeni nadziemnej, czyli tej, która co roku ma cieszyć nasze oko. W tym przypadku okrywamy róże agrowłókniną.

Cięcie róż to czynność konieczna i na pierwszy rzut oka, dość skomplikowana, istnieją jednak ogólne zasady dotyczące każdego z odmian róż. Przede wszystkim cięcia dokonujemy wiosną, gdy już usuniemy zimowe kopce zabezpieczające (wyjątek stanowią tutaj róże kwitnące raz w roku, wówczas cięcia dokonujemy po zakończeniu kwitnienia). Gdy zauważymy, że pąki róży zaczynają nabrzmiewać, oznacza to, że nadszedł czas przycięć. Wstępnie skupiamy się na wycięciu wszelkich suchych, obumarłych pędów, tych, które się krzyżują, cienkie, słabe i schorowane. W ten sposób prześwietliliśmy kwiat i dokonaliśmy cięcia pielęgnacyjnego. Warto też pozbyć się przekwitłych pąków, by w ten sposób pobudzić je do obfitszego kwitnienia.

Kolejnym etapem jest cięcie, które przyczyni się do corocznego, obfitego kwitnienia. W tym celu obcinamy pędy na wysokości 3-5 oczek od ziemi( ok. 15-20 cm), w ten sposób pobudzamy roślinę do wydawania większych ilości pąków kwiatowych, oraz wzmacniamy jej pędy. W niektórych przypadkach możemy dokonać cięcia na wysokości ok. 7-8 oczka, wówczas roślina zacznie kwitnienie ok. 2-3 tygodnie szybciej, ale kwiatów będziemy mieli mniej oraz  mało dorodne.

Róże tniemy zawsze pod skosem, ok.0.5cm nad zdrowym oczkiem, skierowanym na zewnątrz krzewu. Wskazana odległość cięcia jest bardzo ważna, gdyż zbyt bliskie i zbyt odległe cięcie może doprowadzić do zamierania pędu, tworząc uschły kikut. Cięcie ukośne daje nam pewność, że woda w postaci deszczu będzie spływać z łodygi w dół a nie w głąb rośliny. Pamiętajmy również by cięcia dokonywać ostrym sekatorkiem, by nie pozostawić żadnych rąbków.

Źródła zdjęć:

  1. http://fabiovisentin.com
  2. http://i51.tinypic.com
  3. http://www.rose-gardening-made-easy.com

Zostaw Komentarz