„Wiosna…Ach to Ty”

wpis w: Różności | 0

Większość z nas czeka na koniec zimnych i ponurych dni, w ciągu których nic się nie dzieje. Temperatura za oknem oraz coraz mocniej grzejące promienie słoneczne wskazują, że nadchodzi długo oczekiwana zmiana pory roku. O nadchodzącej wiośnie świadczą również, a może przede wszystkim, zmiany zachodzące wśród roślin. Te oznaki stanowią punkt odniesienia dla każdego ogrodnika. Przeanalizujmy zatem, które z kwiatów lub krzewów upewniają nas o tym, że mamy już wiosnę.

1.KROKUS (SZAFRAN)

Krokusy należą do najwcześniej kwitnącej grupy kwiatów. Ich piękne ubarwienie cieszy nasze oko już w okresie przedwiośnia, a należą do grupy kwiatów bulwiasto-cebulowatych. Najpierw pojawiają się delikatne liście mające kształt wąskich rynienek, które osiągają swój całkowity wzrost po kwitnieniu. Kwiaty mają przeróżną barwę: od fioletu, przez jaskrawą żółć, po czystą biel, a wyrastają podobnie jak liście, wprost z bulwy.

2.ŚNIEŻYCZKA PRZEBIŚNIEG

Popularne przebiśniegi to najpopularniejszy dowód natury wskazujący na odejście zimy. Ich kwiaty przebijają się spod wąskiej pokrywy śniegu jeszcze w lutym. Należą one również do grupy cebulowatych, a ich wysokość sięga nawet do 25-30 cm. Kwiatostan śnieżyczki ma kolor biały, długości ok.3cm i zwisa na szypułce. Pamiętajmy, że przebiśniegi są objęte całkowitą ochroną!

3.HIACYNT

Hiacynty są bardzo pożądanymi roślinami przy naszych domowych rabatach, lub w doniczkach na parapetach, ze względu na ich wspaniałe, duże kwiatostany. Przyjmują one przeróżne barwy: czerwone, fioletowe, niebieskie, różowe i białe. Co więcej, wydzielają charakterystyczny zapach, który dzieli nasze nosy: dla jednych jest to zapach wyjątkowo subtelny, dla innych ciężki i odrzucający. Ich kwitnienie przypada na marzec i kwiecień.

4.WAWRZYNEK WILCZEŁYKO

Wawrzynek należy do najwcześniej kwitnących krzewów liściastych ( koniec lutego – kwiecień). Kwiaty mają kolor różowy, rzadziej biały, zaś ich woń jest bardzo zbliżona do zapachu hiacyntów, a nawet bardziej intensywna. Roślina znajduje się pod całkowitą ochroną, a wszystkie jej części są trujące zarówno dla człowieka, jak i zwierząt! Krzew dorasta nawet do 1 m wysokości, zaś kwiaty są bardzo niepozorne o średnicy ok. 1- 2 cm.

 

5.LESZCZYNA POSPOLITA

Leszczyna to nasz popularny orzech laskowy, czyli owoc tego krzewu. Pojawiają się one na jesień, ale kwitnienie ma miejsce od lutego do marca. Jest dużym krzewem dorastającym nawet do 5 m wysokości. W zależności od odmiany wyróżniamy leszczynę o liściach zielonych, żółtych lub czerwonych. Krzew wydaje kwiaty w postaci poskręcanych, podłużnych kolbek.

6.DEREŃ JADALNY


Dereń jadalny jest sporych rozmiarów drzewem, osiągającym od 3-7m wysokości. Czas jego kwitnienia przypada na marzec i kwiecień. Kwiaty są bardzo charakterystyczne, gdyż mienią się bardzo intensywną żółcią, pojawiają się ona długo przed wydaniem liści i stanowią fantastyczną dekorację. Owoce mają kolor czerwony i są cierpkie w smaku, ale za to zyskują zastosowanie w dżemach a zwłaszcza nalewkach tzw. dereniówkach.

7.MIODUNKA PLAMISTA


Miodunka plamista występuje w Polsce bardzo rzadko, jeśli można ją spotkać to tylko w naszej zachodniej części. Jej liście są dość pstrokaty, pokryte w górnej części licznymi srebrzysto-białymi plamkami. Kwiaty przyjmują różne odcienie czerwieni i koloru niebieskiego, które zmieniają się w Mierę dojrzewania. Roślina dorasta do 30 cm, a jej czas kwitnienia przybiega na okres od marca do maja.

8.PODBIAŁ POSPOLITY

Kwiat bardzo podobny i niekiedy mylony z mniszkiem lekarskim. Obie rośliny mają bardzo podobne kwiatostany, z tym że, podbiał pospolity ma je mniejsze( ok.. 2,5 cm średnicy). Najczęściej rośnie na łąkach, zaniedbanych ogrodach, przydrożach, bądź trawnikach, gdzie traktowany jest jako chwast. Kwiat podbiału ma barwę złocisto- żółtą, zaś roślina osiąga do 15 cm wysokości. Podbiał pospolity znajduje zastosowanie jako zioło, a jego kwitnienie ma miejsce między marcem a kwietniem.

9.WIERZBA IWA

Krzew lub drzewo bardzo często spotykane w Polsce. Charakteryzuje się oryginalnymi kwiatami w postaci tzw. kotków(bazie), początkowo srebrne, zbiegiem czasu zmieniające kolor na żółte. Pojawiają się one przed liśćmi w okresie od marca do kwietnia. Liście wierzby wyrastają z korony i zwisają ku podłożu, tworząc postać parasola.

 

 

Źródła fotografii:

  • www.tapeciarnia.pl
  • przyrodaslaska.pl
  • www.toruande.org.pl
  • www.gardenoasis.co.uk
  • www.ornamental-trees.co.uk
  • w3.interforcecms.nl
  • www.gardenershq.com
  • oogrodzie.pl
  • www.commanster.eu

 

Zostaw Komentarz