Przesadzanie roślin

wpis w: Rośliny w domu | 0

Nie ma jednej reguły określającej termin przesadzania roślin doniczkowych, zależy on od gatunku i wieku roślin. Rośliny młode, szybko rosnące przesadzamy częściej, gdyż ich korzenie szybciej wykorzystują zasoby pokarmów zgromadzonych w bryle ziemi i w krótszym czasie przerastają ją , co jest sygnałem do umieszczenia rośliny w większym, a także wymiany ziemi. Na ogół większość roślin przesadzamy wiosną każdego, starsze okazy palm i kaktusów rzadziej – co 3-4 lata. W szczególnych okolicznościach (uszkodzenie doniczki, choroba rośliny, inwazja szkodników) można przesadzić roślinę w ciągu innego okresu, oczywiście zachowując ostrożność , aby nie uszkodzić jej systemu korzeniowego. Sygnałem do przesadzenia rośliny jest ograniczenie jej wzrostu, kwitnienia, zrzucanie liści, żółknięcie pędów, przerośnięcie drobnymi, białymi korzeniami całej bryły ziemi (co można sprawdzić wybijając ostrożnie roślinę z doniczki).
Kilka rad praktycznych przy przesadzaniu roślin doniczkowych:
1. Przed przystąpieniem do przesadzania roślin należy zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia (starannie umyte), ziemie i naczynia (np. łopatkę, łyżkę, patyczek do oczyszczania korzeni, sito do przesiania ziemi, piasek lub keramzyt, ewentualnie nawóz odpowiedni do gatunku rośliny).
2. Na dwa dni przed wymianą ziemi przestajemy podlewać roślinę i umieszczamy ją w miejscu nie narażonym na intensywne działanie promieni słonecznych.
3. Doniczka , do której przesadzimy roślinę, winna być o 3-5 cm większa od poprzedniczki.
4. Aby zapobiec wydostawaniu się ziemi na podstawkę, na dno nowej doniczki 1-2 cm warstwę drenażu, którym może być keramzyt, piasek, czy żwir z domieszką ziemi.
5. Odwracamy doniczkę z rośliną do góry dnem i wybijamy bryłę ziemi z korzeniami, które starannie oczyszczamy, usuwając przy okazji wszystkie martwe odrosty korzeniowe
6. Oczyszczoną roślinę przekładamy do wcześniej przygotowanej doniczki z drenażem. Pamiętajmy o tym, aby bryły korzeniowej nie "upychać", a jedynie ją osadzać w gruncie swobodnie. Jedną ręką trzymamy roślinę w doniczce, a
drugą dosypujemy wokół ziemię. Gdy roślina ustabilizuje się, ugniatamy delikatnie wsypaną mieszankę glebową i dosypujemy jej tyle by stan jej wysokości był taki sam jak w poprzedniej doniczce.
7. Po przysypaniu i ugnieceniu podłoża, sprawdzamy czy żaden z korzeni nie wystaje poza grunt. Jeśli do tego doszło, wtenczas nożyczkami usuwamy wystającą część, a resztę przysypujemy podłożem.
8. Pozostaje nam roślinę podlać i ustawić w miejscu dotychczasowym. Oczywiście, miejsce docelowe jak i obfitość wraz z częstotliwością podlewania uwarunkowane są gatunkiem samej rośliny – nie zapominajmy o tym.

Źródła zdjęć:

 

Zostaw Komentarz