Kompost w dwa tygodnie

wpis w: Różności | 0

Jak powszechnie wiadomo, kompost jest bardzo ważnym nawozem organicznym używanym w naszych ogrodach. Śmiem twierdzić, że jest najważniejszym i najbardziej wydajnym ze wszystkich jakie stosujemy dla podniesienia jakości roślin.O samym kompostowaniu rozpisywałem się już w jednym z moich artykułów, teraz, pozwolą Państwo, że opiszę sprawdzony przeze mnie sposób na uzyskanie wysokojakościowego nawozu w dwa tygodnie. Co prawda metoda jest dość pracochłonna, ale warto poświęcić jej chwilę uwagi.
Rewelacyjność tej metody polega na tym, że w ciągu dwóch tygodni na niewielkiej przestrzeni możemy uzyskać dwie tony kompostu. Cała zaś trudność w tym, że materiał użyty na kompost musi być uprzednio dokładnie rozdrobniony, co znacznie przyspiesza proces fermentacji.
Do cięcia zielonych części roślin, a konkretnie do ich rozdrabniania możemy użyć rozdrabniacza elektrycznego lub spalinowego (jeśli nie posiadamy własnego, wówczas taki możemy wypożyczyć),kosiarki, a także jako ostateczność, noża. Jako to się mówi potocznie "Polak potrafi", więc inwencję pozostawiam Wam drodzy czytelnicy.
Skoro już uporamy się z tą pierwszą czynnością, reszta jest już dziecinnie prosta.
Szczegółowa recepta na dwu tygodniowy kompost brzmi następująco:
1 dzień: Rozdrobnione liście, ściętą trawę, chwasty i inne odpadki roślinne układamy w stos kompostowy o wymiarach: 2,50 metra długości, 1,25 metra szerokości i tyleż wysokości. Konieczne jest przy tym dodanie materiału zawierającego azot, najlepiej obornika. Jeżeli nie dysponujemy obornikiem, możemy lekko przesypać warstwy pryzmy saletrą wapniową (ale nie amonową!).

2 i 3 dzień: Stos kompostowy powinien się już zacząć nagrzewać. Temperaturę sprawdzamy termometrem i jeżeli w środku nie jest ona wyższa niż na zewnątrz, dodajemy więcej azotu. Sprawdzamy również czy kompost jest dostatecznie wilgotny, dbając zarazem o to, żeby nie był rozmokły.

4 dzień: Przerzucamy stos kompostowy, sprawdzamy temperaturę i wilgotność. Czynność powtarzamy przez kolejne pięć dni.

10 dzień: Po raz ostatni przerzucamy stos kompostowy. Temperatura powinna teraz spadać, co oznacza, że proces fermentacji dobiegł końca.

14 dzień: Części roślin użyte na kompost nie zostały wprawdzie całkowicie rozłożone, ale zamieniły się w ciemną łamliwą substancję. W tym stadium kompost jest już gotowy do użycia, dalszy proces dekompozycji nastąpi w glebie.

A więc do dzieła!

Ł.S.

 

 

Źródła zdjęć:

  • www.fertilefibre.com
  • bp.blogspot.com

Zostaw Komentarz