Choroby i szkodniki roślin cz.3

wpis w: Rośliny w ogrodzie | 0

Szkodniki

Do najliczniejszych i najgroźniejszych szkodników roślin należą owady. Ze względu na sposób żerowania dzielimy je na gryzące, które objadają liście i pędy, i na ssące, które wysysają sok z roślin. Na roślinach żerują zarówno dojrzałe owady (np. chrząszcze), jak i ich larwy (pędraki, gąsienice itp.).

Oprócz owadów szkodnikami są również nicienie – małe robaki wielkości najwyżej główki od szpilki. Występują one na korzeniach i bulwach niektórych roślin, rosnących na glebach wilgotnych.

Z innych szkodników należy wymienić ślimaki, które powodują czasem duże szkody na plantacjach truskawek, oraz drobne gryzonie – myszy i nornice, które podgryzają korzenia drzew owocowych, bylin i roślin rocznych.

Sposoby zwalczania chorób i szkodników

   Zanim zajmiemy się metodami  zwalczania pasożytów, zastanówmy się, jak zapobiec ich wtargnięciu na ogród.

Walka z chorobą czy szkodnikiem polega nie tylko na stosowaniu środków bakterio-, grzybo-, czy owadobójczych wówczas, gdy choroby lub szkodniki opanowały już roślinę, lecz również na niedopuszczeniu do porażenia rośliny, czyli stosowaniu środków zapobiegawczych.

   Środki takie zastosowane wcześniej chronią nieraz przed zarażeniem bakteriami czy grzybami, jak również przed masowym rozmnożeniem się szkodników.

Do środków zapobiegawczych należą wszystkie zabiegi agrotechniczne, które mają na celu stworzenie jak najlepszych warunków bytowania dla rośliny, a jak najgorszych dla pasożyta. Dlatego też wszelkie zabiegi uprawowe (czyli agrotechniczne), jak np. uprawa roli, nawożenie, niszczenie chwastów, należy wykonywać starannie i we wskazanym terminie.

Korzystne jest na przykład głębokie przekopanie gleby, ponieważ niszczymy w ten sposób drutowce i gąsienice rolnicy. Gęstość rosnących roślin również nie jest obojętna – im gęściej wzeszły rośliny, tym większa jest wilgotność powietrza przy ziemi, co sprzyja rozwojowi grzybów. Nie należy więc bagatelizować  żadnych rad i wskazówek podanych w poradniku, choćby na pozór zdawały się mało ważne.

Występowaniu chorób i szkodników zapobiega również zmianowanie. Wykorzystujemy mianowicie właściwości niektórych pasożytów, które żywią się tylko jednym gatunkiem rośliny i giną, gdy zabraknie ich żywiciela.

Gdy np. jakaś choroba wystąpi masowo na posadzonych roślinach, należy zaprzestać jego hodowli, sadząc inne rośliny nie atakowane przez tę chorobę i uprawiać je danym kawałku ziemi w ciągu tylu lat, ile potrzeba na wyginięcie bardzo odpornych zarodników o grubej błonie, zwanych przetrwalnikowymi. Widzimy więc, jak ważne jest stosowanie na ogrodzie zmianowania.

Poza tym ważne są zabiegi higieniczne (druga grupa środków zapobiegawczych), jak np. prześwietlanie zagęszczonych koron drzew czy krzewów owocowych, niszczenie resztek roślinnych pozostałych po sprzęcie, używanie zdrowych nasion i rozsad, usuwanie suchych gałęzi i spadów, dezynfekcja narzędzi i pomieszczeń do przechowywania roślin itd.

Do następnej grupy środków zapobiegawczych zaliczamy środki chemiczne stosowane zanim roślina została zaatakowana. W tym celu pokrywamy jej powierzchnię środkami trującymi. Działanie zastosowania środka polega na zabiciu już kiełkujących zarodników grzyba lub niedopuszczeniu do kiełkowania. Dokładne opryskanie powierzchni roślin w walce na przykład z owocówką-jabłkówką – owadem gryzącym – ma duże znaczenie, gdyż gąsienica zatruwa się w momencie przegryzania skórki owocu i nie uszkadza go. Dlatego tak ważne jest wykonanie opryskiwania we wskazanym terminie.

W celu odstraszenia szkodników używa się różnych środków chemicznych, np. ropy naftowej.

Najważniejszym sposobem zapobiegającym opanowaniu roślin przez choroby i szkodniki jest stosowanie wyłącznie odmian odpornych i główny wysiłek jest skierowany na ich otrzymywanie.

Nabywając nasiona lub sadzonki do naszego ogródka zwracamy baczną uwagę przeglądając katalogi, czy między zaletami odmiany wymieniony jest przymiotnik „odporny”.

Za zwalczanie bezpośrednie uważamy walkę z pasożytem występującym dawno i powszechnie, który już opanował drzewa czy rośliny pomimo użycia środków zapobiegawczych.

Jeżeli choroby i szkodniki wystąpią już na terenie ogrodu, musimy pamiętać o jednej zasadzie: bezpośrednie ich zwalczanie będzie tylko wówczas skuteczne, jeśli będą je prowadzić wszyscy użytkownicy ogrodów. Bo cóż z tego, ze jeden z właścicieli zniszczy gąsienice, skoro po paru dniach przywędrują one od sąsiada?

Aby ułatwić sobie walkę z chorobami i szkodnikami wszyscy powinni wspólnie nabyć opryskiwacz i opylacz.

Stosowane są różne sposoby zwalczania chorób i szkodników:

  • Wykorzystywanie do walki ze szkodnikami naturalnych sprzymierzeńców, którymi mogą być ptaki, wady, grzyby, bakterie;
  • Zwalczanie szkodników przez zbieranie ich, zakładanie przynęt, pułapek itp.;
  • Walka chemiczna polega na stosowaniu różnych środków chemicznych, które niszczą choroby i szkodniki nie szkodząc jednocześnie samym roślinom.

 

Beltane.

http://www.e-ogrody.pl/

http://www.apsnet.org/

http://www.pixcove.com/